****
Всяка книга има лица. В началото – само контури, бледи и неясни, но в процеса на четене образите се избистрят и накрая те са пълни и живи. Градят се малко по малко, ред по ред добиват плът и кръв, изпълват се с душа. Градят се от думите.
Има и други книги с лица – тези, при които лицата предизвикват спомени за минали моменти – албумите. Там обикновено пазим нашите минали лица, които вече времето е променило, лицата на най-скъпите ни хора. Лицата, от които е съграден нашият живот. Истински лица.
Най-модерната книга с лица Фейсбук е като че ли обратното на другите книги с лица. Тук, освен стари познати или приятели, има много лица, които претендират, че са истински – кой знае? Тук хората се представят за такива или онакива – кой знае? Тук нещата са повече виртуални и много рядко – реални.
Защо му трябва на човек да бяга от реалността и да се крие в този виртуален свят? Какво го привлича – възможността да се представиш за такъв, какъвто не си, или възможността да срещнеш повече хора? Страхът от реалността или разочарованието от нея?
Всяко време си има своята книга с лица. Дано тази, която ще последва Фейсбук, бъде по-истинска.
А може би това ще стане, когато и ние станем по-истински и по-честни към самите себе си.
****
Според мен не е задължително да разбирам заглавието „Книга с лица” буквално, защото освен книга това може да е медия.
Аз ще говоря за лица в интернет сайт. Това е Фейсбук – един от най-популярните сайтове в света. Фейсбук е нещо като книга с лица. С регистрирането си в него човек се показва като личност. Там хората са наречени „приятели”. Всички могат да общуват помежду си чрез съобщения, постване, снимки. Могат и да се състезават в отделни игри. На мен ми харесва също това, че можеш да си чатиш с някого, защото в малко сайтове за запознанства можеш. Освен тези развлекателни неща приятелите си изпращат покани за различни събития – концерти, панаири, карнавали, годишнини… Отстрани има реклами, които някои хора харесват. В сайта непрекъснато се създават нови групи, в които всеки може да се присъедини – „Помощ за Хаити”, „България”; „Стъклен дом”… Всяко лице може да решава забавни или сериозни тестчета от рода: коя е твоята песен; късметче; полезни съвети… с които можеш да покажеш на приятелите си какво чувство за хумор имаш.
Но майка ми не мисли като мен.